Truskawkowa Pełnia Księżyca, a będzie jeszcze… jesiotrowa! – Kurier Wileński

Share This Post


Pełnia Księżyca jest jedną z najbardziej odczuwalnych faz naszego naturalnego satelity. Pełnia w czerwcu będzie działać na nas jeszcze silniej. Na niebie ukaże się Truskawkowy Księżyc zwany też Superksiężycem.

Czytaj więcej: „Wilcza” pełnia Księżyca

Dlaczego truskawkowy i tremendous?

Czy to oznacza, że ujrzymy różowy księżyc? Otóż określenie Truskawkowy Księżyc wzięło się z przyrody — w tym miesiącu zaczyna się sezon na truskawki.

I dlaczego czerwcowa pełnia nazywana jest Superksiężycem? W tym czasie Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi, więc jest doskonale widoczny, bo większy niż zwykle.

Henryk Sielewicz
| Fot. archiwum własne

Księżyc w Słobodzie

— W nocną niedzielę, 4 czerwca, Księżyc będzie w gwiazdozbiorze Strzelca, nisko nad południowym horyzontem. W tym czasie znajdzie się najbliżej Ziemi — w odległości 370 214 km. Średnica tarczy wyniesie 32 minut 16 sekund i będzie o 14 proc. większa niż zwykle. Księżyc podczas pełni oddziałuje na ludzki organizm — jego psychikę. Według szpitalnych statystyk w nocy podczas pełni Księżyca bywa więcej zgonów — opowiada w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” Henryk Sielewicz, słynny astronom-amator z podwileńskiej Słobody.

I szelmowsko dodaje ciekawostkę:

— Ale jednocześnie Pełnia Truskawkowego Księżyca, zwanego tak od początku sezonu truskawkowego, sprawi też, że… staniemy się bardzo uczuciowi, nabierzemy ochoty na romantyczne uniesienia oraz romanse… — śmieje się podglądacz nieba.

WIĘCEJ NIŻEJ | Reklama na podst. ust. użytkownika.

Czytaj więcej: Wystawa fotograficzna Henryka Sielewicza w Geograficznym Centrum Europy

Bogate nazwami pełnie…

Truskawkowy Księżyc nie jest ostatnią pełnią w tym roku. W kolejnych miesiącach jeszcze wielokrotnie spotkamy się z tym niezwykłym zjawiskiem.

Do końca roku czekają na nas jeszcze: Pełnia Koźlego Księżyca w lipcu, Pełnia Księżyca Jesiotrów w sierpniu, Pełnia Księżyca Plonów we wrześniu, Pełnia Księżyca Myśliwych w październiku, Pełnia Bobrzego Księżyca w listopadzie i Pełnia Zimnego Księżyca w grudniu.


Pełnia Księżyca następuje w momencie, gdy znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce, a jego tarcza jest oświetlona w całości, w 100 proc.


spot_img

Related Posts

GMX Paid A Hefty Prize As a result of Of This Flaw

GMX, a decentralized alternate, awarded Collider Analysis a...

Co nas łączy z filomatami?

Październik nie budzi w naszym społeczeństwie jakichś powszechnych...

Assessing Polygon’s state forward of USDC’s integration

Journalist Posted: September 30, 2023 Polygon’s USDC integration could have...
- Advertisement -spot_img